May 182020
 
cooking steak with Liquid

How to make a classic cheeseburger

If you ask a restaurant for a rare beef burger, you will sometime end up with a raw deal. 😎 That’s why it’s better to just cook your own. Welcome to another edition of cooking with Liquid. 🙂 Today I’ll be making a juicy cheeseburger using 1/4 lb of minced beef, aged cheddar, crisp leafy lettuce, and fresh ripe tomato. It’s budget friendly as each burger costs just $2.50.

There are only 5 main ingredients with minimal prep work. And the entire cooking time is just 5 minutes. This classic cheeseburger recipe is simple, quick, and always hits the spot. 🙂 Let’s get started!

ingredients for a cheeseburger recipe

Ingredients:
– Regular ground beef
– Cheddar or American cheese slice
– Hamburger bun
– Lettuce leaves
– Sliced tomato

Equipment:
– Griddle, skillet, or non stick pan.
– Flat spatula

Directions:

  1. Shape roughly 1/2 cup of ground beef into a ball with your hands. It should be about 2.5 inches in diameter.
  2. Apply the smashed burger technique: Drop the beef ball into a hot pan on medium heat, and press it down with a spatula until the patty is slightly wider than the hamburger bun.
  3. Cook uncovered for 3 minutes. While waiting, sprinkle a pinch of salt and pepper evenly on the meat.
  4. Flip the patty over with the spatula and season the other side as well. Top the patty with a slice of cheese and place the top and bottom buns face down into the pan to warm them up.
  5. Wait for the buns to toast & cheese to melt – about 2 minutes. Then assemble the burger any way you want.

Et voila! You can enjoy this delicious cheeseburger as is, or dress it up with your favourite condiments. For instance, I prefer to add some ketchup and mayo in mine. But pickles and onions would also be great choices. #burgerlicious.

The classic cheeseburger

 

Cost breakdown of 1 cheeseburger:
1/4 lb (4 oz or 114 grams) ground beef. = $1.40
Slice of cheese = $0.40
Hamburger bun = $0.40
Veggies and condiments = $0.30
Total cost = $2.50

 

A few recipe notes to keep in mind:

  • Minced meat will shrink upon cooking so try to make the beef ball a little larger to begin with.
  • The smashed burger technique works well for skillets and pans, but not on grills. If you plan to grill your burger patties, you can flatten the burger on a cutting board before transferring it to the grill.
  • You can substitute cheddar with other cheeses with low melting points such as swiss or mozzarella.
  • All costs in this post refer to prices in Vancouver, B.C. in $CAD.
  • A cheeseburger recipe is very customizable. Some people like to add bacon, mushroom, sliced jalapeno, BBQ sauce, or even a fried egg to theirs. So don’t be afraid to use different ingredients and make it your own. 🙂

 

———————————————————–
Random Useless Fact:

In 2018 Elon Musk launched a Tesla Roadster into space. In the driver’s seat is a mannequin dressed in a spacesuit.

Jun 032012
 

Last week I shared a couple of tips to buy food on the cheap. Now I will reveal another way to save.

I shop at Costco. Buying groceries in bulk is a great way to save money. A tray of 48 pork sausages only costs $13. Three loaves of bread for only $7. They always have food items on special as well. For bulk perishable items I would split them up into smaller portions and freeze them. Below are some groceries I bought from Costco this year. Some items have already been partially consumed. By the way, I don’t recommend reading the rest of this post on an empty stomach.

It costs $55 a year for the privilege of shopping there but you get two Costco cards, and it’s totally worth it if you split the cost with a friend. It’s good to know where to buy cheap groceries like those ribs from the previous post for only $3.08. And all those food from the produce market; 2 potatoes for just 65 cents. But what kind of recipes can we prepare from these cheap ingredients? Well by mixing together different items from different stores we can make some pretty cheap, healthy, and delicious dishes. I’m not a very good cook, but I’ve been taking pictures over the last week of what I’ve been eating at home to demonstrate some simple recipe ideas anyone can make.

As you can see these dishes used the ingredients mentioned earlier in this post and in the one before so the numbers are all calculated based on real prices. Most meals like these only cost around $1 to make. So if we eat 3 meals a day, plus a snack, then each month our grocery bill would only be around $100. But in reality it may fluctuate because sometimes we can treat ourselves and spend more. But other times we might skip a meal or go to a restaurant instead which won’t count as grocery spending. The point is if we wanted to, we could live quite comfortably on $100 a month for all our food needs. Not bad, considering the average Canadian spends over $300 a month for all food expenses, (includes eating out.)

My BMI is around 23 so I’m not underweight. I normally consume around 1800 calories a day so I’m not malnourished either. I would say my diet is pretty balanced overall. So spending less doesn’t necessarily mean depriving ourselves of anything important. Last week I mentioned the average consumer spends about $205 a month on grocery shopping but I only spend half as much as that. Now you know how. And you can do the same (^o^). Just remember these 3 simple suggestions. 1) Buy fruit and veggies from small produce markets. 2) Buy meat products when they go on sale. 3) Buy everything else from a wholesaler.  Just because we live in an expensive city doesn’t mean we have to spend a lot of money to enjoy what it has to offer (^_-)